PROPOZYCJA PROGRAMU PIELGRZYMKI
GRUZJA - ARMENIA

(12 DNI)


Dzień 1
Zbiórka uczestników wyjazdu na rynku w Sarnowie. Wylot z Warszawy o 22:30 do Tbilisi.
Dzień 2
Po lądowaniu (planowo 04:05) transfer do hotelu położonego w Tbilisi na odpoczynek. W okolicy południa przejazd do centrum miasta na zwiedzanie. Tbilisi jest uważane za jedno z najstarszych miast regionu - szacuje się, ze zostało założone na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. W czasie naszego pobytu w stolicy Gruzji zobaczymy m. in. : Świątynię Metechi, carskie łaźnie oraz katedrę Sioni. Wjedziemy kolejką linową pod twierdzę Narikala, skąd rozpościera się piękna panorama miasta będziemy również na wzgórzu św. Eliasza, gdzie w 2004 roku konsekrowano nowy sobór katedralny pw. Świętej Trójcy - siedziba Katolikosa - Patriarchy Gruzji. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 3
Po śniadaniu wyjazd na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak, którym będziemy podążać był już znany w starożytności jako najdogodniejsza przeprawa przez Kaukaz. Najwyższym punktem na całej trasie - przez, który również przejedziemy, jest Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m.). Obecna nazwa trasy łączącej Tbilisi z Władykaukazem pochodzi z XIX wieku, kiedy Rosjanie znacząco ją przebudowali dla celów wojskowych. Na trasie przejazdu zobaczymy m. in. twierdzę Ananuri, ośrodek narciarski Gudauri, Górę Kazbek (5033 m n.p.m.)oraz kościół Cminda Sameba (wjazd jeepami pod kościół położony na wysokości około 2170 m n.p.m.). Po wyczerpaniu programu przejazd do restauracji na typową gruzińską suprę - możliwość spróbowania lokalnych przysmaków oraz wina, a także posłuchania tradycyjnej muzyki. Powrót na nocleg do Tbilisi.
Dzień 4
Tego dnia po śniadaniu opuścimy hotel i będziemy się kierować w stronę granicy gruzińsko-armeńskiej. Po przekroczeniu tej granicy udamy się nad brzeg jeziora Sewan zwanego "Armeńskim Morzem". Jezioro to jest położone na wysokości około 1900 m m.p.m. i jest drugim na świecie co do wielkości słodkowodnym jeziorem górskim. Właśnie u brzegu tego Jeziora wybudowano miedzy VIII a IX wiekiem tak zwany "Czarny Klasztor" będący miejscem banicji osób wysoko urodzonych. Następnie przejedziemy do Noratuz, gdzie znajduje się najbogatsza w całej Armenii kolekcja chaczkarów - kamiennych stel z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom. Chaczkary w 2010 roku zostały wpisane na Listę UNESCO. Nocleg tego oraz następnego dnia planowany jest w Erewaniu.
Dzień 5
Dzień rozpoczniemy od przejazdudoGeghard - Klasztoru Świętej Włóczni. Świątynię tą założyć miał sam chrzciciel Armenii i jej władcy, św. Grzegorz Oświeciciel. Stało się to tuż po (w 301 r.) uznaniu w tym kraju chrześcijaństwa za religię państwową.Od stuleci monaster jest miejscem kultu i pielgrzymek. W nim bowiem przechowywana była Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski setnik Longinus przebił bok ukrzyżowanego Jezusa. Następnym punktem naszego programu będzie Mitra- antyczna świątynia grecko-rzymska z I wieku n.e. To jedyny tego rodzaju zabytek nie tylko w Armenii, ale w całym regionie zakaukaskim. Tego dnia odwiedzimy także miejsce, w którym Grzegorz Oświeciciel (święty misjonarz, patron Armenii) nawrócił króla Armenii w Roku Pańskim 301 i zapoczątkował linię katolikosów Kościoła ormiańskiego - Khor Virap,klasztor z IV wieku, położony w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m n.p.m.). To tutaj także Noe, pierwszy winiarz na świecie, zasadził podobno pierwszą winorośl. Następnieudamy się do Erywania, gdzie zobaczymy miedzy innymi: słynna Kaskadę mającą pierwotnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenie Armenii do ZSRR, Akademie Nauk oraz budynek Opery. Odwiedzimy jedną z wytwórni armeńskiej brandy oraz zobaczymy pokaz "Grających Fontann" na placu Republiki.
Dzień 6
Po śniadaniu udamy się do Eczmiadzyn - miasta kultu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz historyczna siedziba katolikosów, czyli najwyższych zwierzchników tego kościoła.Zobaczymy tam Katedrę - najważniejszą chrześcijańską świątynię w Armenii - wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela. Chętni będą mogli także odwiedzić muzeum, gdzie przechowywany jest najcenniejszy skarb (w złotym relikwiarzu) - grot Włóczni Przeznaczenia, nazywanej również włócznią Longinusa. Dnia tego zobaczymy również Zwartnoc, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO ruin wczesnośredniowiecznej katedry i pałacu katolikosa Armenii otej właśnie nazwie. Katedra ta miała miał zaćmić katedrę Eczmiadzyn. Na nocleg w tym dniu udamy się do Gruzji do miejscowości Wardzi.
Dzień 7
Dzień rozpoczniemy od wizyty w Wardzi - skalnym mieście, które zostało ufundowane przez najwybitniejszą królową Gruzji - Tamarę - na przełomie XII i XIII wieku. Szacuje się, że w czasie najazdu wrogich wojsk mogło się tu schronić nawet 60 tysięcy ludzi. Następnie udamy się do Kobuleti, gdzie spędzimy trzy noclegi.
Dzień 8
Dzień przeznaczony na wypoczynek nad Morzem Czarnym
Dzień 9
Przejazd do Batumi - słynnego kurortu nad Morzem Czarnym, który rozkwitł w czasach Związku Radzieckiego. W czasie naszego pobytu w mieście będziemy mieli okazję zobaczyć wspaniały ogród botaniczny, przespacerować się nadmorskim bulwarem oraz zakosztować kąpieli w Morzu Czarnym. W okolicy Batumi również udamy się pod Twierdzę Gonio, w której wedle tradycji miał zostać pochowany apostoł Maciej. Powrót na nocleg do hotelu z dni poprzednich.
Dzień 10
Wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w Jaskini Prometeusza - uważanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. Przejdziemy trasą turystyczną udostępnioną dla turystów, gdzie będziemy podziwiać wspaniałe formy skalne. Następnie przejazd do rodzinnego miasta Józefa Stalina - Gori. Zwiedzimy muzeum poświęcone dyktatorowi, które otwarto w 1953 roku i zgromadzono w nim ok 40 000 eksponatów, włączając w to jego rzeczy osobiste, meble biurowe oraz prezenty, które otrzymywał na przestrzeni lat. Następnie przejazd do Uplisciche - największego na terenie Gruzji skalnego miasta. Uplisciche z języka gruzińskiego znaczy "Pańska Twierdza". Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, lecz do dziś przetrwały głównie zabytki z czasów rzymskich i Średniowiecza. W tym dniu również jest planowana degustacja wina w rodzinnej winiarni. Przejazd na nocleg do Tbilisi.

Dzień 11
Po śniadaniu przejazd do Mcchety - dawnej stolicy Gruzji, gdzie w roku 337 proklamowano chrześcijaństwo jako religię narodową. Zobaczymy tutaj wznoszący się nad miastem kościół Dżwari (VI/VII w.), katedrę SwetiCchoweli (XI w.) oraz klasztor św. Nino. W dniu tym przewidziany jest także czas wolny w Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.
Dzień 12
Około godziny 02:30 wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko, skąd o 04:55 nastąpi wylot powrotny do kraju. Po przylocie do Warszawy transfer na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie pielgrzymki.

Termin: 07.06.-18.06.2019

Cena : 1980,00PLN + 570,00 EURO
Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1000 PLN

Cena obejmuje:
- przelot samolotem Warszawa - Tbilisi - Warszawa
- przejazdy autokarowe na terenie Gruzji
- zakwaterowanie w hotelu - pokoje 2,3 osobowe,
- śniadania od 2-go do 11-go dnia oraz obiadokolacje od 2-go do 11-go dnia,
- opiekę pilota i kapłana,
- ubezpieczenie KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie obejmuje:
- opłat związanych z realizacją programu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 70euro/os.) - płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
- dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 1200 PLN/os. za cały wyjazd,
- napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.

Uwagi!
- paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki
- uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu (180 PLN/os.) - chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić i opłacić przy podpisywaniu umowy,
- dopuszczalny bezpłatny bagaż to: 23kg - bagaż główny oraz 5kg - bagaż podręczny,
- program ma charakter ramowy - kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
- godziny odlotów mogą ulec zmianie,
- ceny wstępów mogą ulec zmianie.